Dekor i kraftfull färställning runt den globulära kroppen med åtta fladdermöss i flykt bland persikoträd, lyckotecken och skrivplattor med band. På skuldran en fortlöpande lotusdekor med lyckosymboler, den långa halsen upprepar dekoren från kroppen med ytterligare fyra fladdermöss under en ruyibård invid den förgyllda mynningen. Höjd 39 cm.
Förgyllningen med slitage.
Property of a Scandinavian collector, the vase was purchased in Stockholm in the 1960's, thence by the descent within the family.
Compare, Sothebys, Asian Art
16 December 2010 • Paris. Lot 284.