Konturerade, med dekor i blå emaljfärg och guld runt brämet, centralt motiv av familjen Wachtmeisters vapensköld. Diameter 24,6 cm.
Skador, lagningar.
From a dinner service commissioned by Claes Adam Wachtmeister (1755-1828), the dinner service is listed in his estate inventory of 1828 as being in his appartment in Stockholm, thence by descent within the family up until now.
Dekoren runt vapenskölden i form av Svärdsorden i axelband tyder på att servisen beställdes efter att Claes Adam Wachtmeister utnämnts till Kommendör med storkorset av Svärdsorden 1794 men innan utnämningen till Serafimerriddare 1809.