Så kallad "Kungsholmskrona". Burformad stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor samt slipade glasspjut. Stavverk med pärlor. Hjärtstång med optikblåsta stamglas. Signerad och daterad på en i bottenskålen tidigare gömd pappersetikett: "denna krona haver / jag Olof Westerberg / FörFärdigat I / Stockholm 12 / October 1795". Höjd 91, diameter 60 cm.
Tidigare i samlingarna på Donnerska huset, Gotland.
Inköpt under Donnerska handelshusets konkursauktion 1845.
Därefter privat ägo.
Jämför en mycket snarlik ljuskrona signerad av Westerberg, försåld på Bukowskis Helsingfors, F189 Art & Antiques Helsinki 2017.
Frans Olof Westerberg (1750-1811) var son till spegelfabrikör och handlaren Olof W och utbildades hos honom. Redan som 19-årig angavs enligt Kommerskollegiums räkenskaper för 1769 att han producerat 69 speglar, 66 lampetter samt 3 ljuskronor.