1191
1591950

Bälteshakar, tre delar, kopparlegering och sten, Kina.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En större väl skulpterad bältesspänne med qilindrakar. Längd 14,5 cm.
Två bältesspännen i kopparlegering med silverinläggning. Längd 10-11 cm.

Slitage, naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare belthooks of this type in the Asian Art Museum, San Fransisco, Credit Line, The Avery Brundage Collection, there are a few, for example; Object numberB65B27, Department Chinese Art.