Nr. | Föremål | Ändringar |
39 | Nils Emil Lundström, & Karl Lindström, skrivställ, fajans, Rörstrand, 1920-tal. | Omfattas av följerätt (d) |
126 | Pablo Picasso, fat, fajans, "Corrida verte" (A.R. 81), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1949. | Omfattas av följerätt. |
193 | Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 251 x 204 cm, signerad SH. | Bredden är 204 cm inte 152 cm som tidigare angivet. |
251 | Josef Frank, toilettebord, modell "B 521", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal. | Notera korrekt höjd 66,5 cm. |
480 | Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av häger, Lund 1967. | Sannolikt ej häger, möjligen fasan |
504 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, hänge, silver med turkoser, egen verkstad sannolikt 1950-tal. | In good condition overall but, however, two of the turquoise stones have more significant damage on the side that appears suitable to be worn against the body. Additionally, some of the turquoise settings are slightly misshapen and may have been replaced, as seen in our catalog images. |
559A | Nils von Dardel, Sittande modell. | I den tryckta katalogen står fel utropspris och fel information om konstverket. |
639 | Inge Schiöler, "Kuling I". | Daterad 1967. |
690 | Francis Newton Souza, Porträtt av en man. | Verket är en monotypi, olja på papper. |
712 | Arvid Fougstedt, "I trädgården" (Gerda och Erik Fougstedt). | Ny titel: "I trädgården" (Gerda och Erik Fougstedt). |
747 | Valerio Adami, Studie för "Innamorati". | Korrekt titel är Innamorati |
751 | César Baldaccini, "Poulet no 5". | Utförd 1987. Gjtuarstämpel Barelier (inte Bocquel som tidigare angivet). Registrerad hos Durand-Ruel: A3397. |
776 | Serge Poliakoff, Utan titel. | Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonne Vol 6. |