Modern Art & Design 660

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
39Nils Emil Lundström, & Karl Lindström, skrivställ, fajans, Rörstrand, 1920-tal.Omfattas av följerätt (d)
126Pablo Picasso, fat, fajans, "Corrida verte" (A.R. 81), Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1949.Omfattas av följerätt.
193Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 251 x 204 cm, signerad SH.Bredden är 204 cm inte 152 cm som tidigare angivet.
251Josef Frank, toilettebord, modell "B 521", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.Notera korrekt höjd 66,5 cm.
480Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av häger, Lund 1967.Sannolikt ej häger, möjligen fasan
504Vivianna Torun Bülow-Hübe, hänge, silver med turkoser, egen verkstad sannolikt 1950-tal.In good condition overall but, however, two of the turquoise stones have more significant damage on the side that appears suitable to be worn against the body. Additionally, some of the turquoise settings are slightly misshapen and may have been replaced, as seen in our catalog images.
559ANils von Dardel, Sittande modell.I den tryckta katalogen står fel utropspris och fel information om konstverket.
639Inge Schiöler, "Kuling I".Daterad 1967.
690Francis Newton Souza, Porträtt av en man.Verket är en monotypi, olja på papper.
712Arvid Fougstedt, "I trädgården" (Gerda och Erik Fougstedt).Ny titel: "I trädgården" (Gerda och Erik Fougstedt).
747Valerio Adami, Studie för "Innamorati".Korrekt titel är Innamorati
751César Baldaccini, "Poulet no 5".Utförd 1987. Gjtuarstämpel Barelier (inte Bocquel som tidigare angivet). Registrerad hos Durand-Ruel: A3397.
776Serge Poliakoff, Utan titel.Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonne Vol 6.

Utdragna föremål

Nr.
561
596
691
698
727
788

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
140Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Plador", rölakan, ca 170 x 100 cm, signerad MMF.
141Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Element", inplock på linnebotten, ca 100 x 54 cm, signerad MMF.
142Barbro Nilsson, vävnad "Grön kvist", gobelängteknik, ca 44 x 44 cm, signerad BN.
143Barbro Sprinchorn, vävnad, "Buketten", gobelängteknik, ca 49,5 x 50,5, signerad BS.
164Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 265 x 159 cm, signerad AB MMF.
166Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita Rutmattan", rölakan, ca 229 x 168 cm, signerad AB MMF.
168Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 302 x 275 cm, signerad MMF.
178Marianne Richter, matta, "Mosaik", flossa, ca 220 x 138 cm, signerad AB MMF MR.
184Matta, rölakan, ca 360 x 270 cm, möjligen Handarbetets vänner, Stockholm, Sverige.
186Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås" rölakan, ca 246 x 187 cm, signerad AB MMF BN.
669Olle Olsson-Hagalund, Stadsbud.
675Christian Berg, "Blomform I".
680Eric Grate, Sittande flicka.
693Jean Le Moal, "Les Andes".
715Olle Olsson-Hagalund, "Från Hagalund".
749Robert Adams, "Rectangular Bronze Form No. 1".
750Henry Moore, "Upright Motive, Maquette No.4".
786Erró (Gudmundur Gudmundsson), “Le Banquier” ur "Serie cinq portraits".
842Max Walter Svanberg, "En dag av pärlor".
884Pablo Picasso, "Le Saltimbanque au Repos", ur: La suite des Saltimbanques.
885Pablo Picasso, "L'Homme au Chien".
886Pablo Picasso, "L’Homme a la Guitare".
887Pablo Picasso, "Bacchus et Femme de Profil".
890Pablo Picasso, "Au cirque" ur: La suite des Saltimbanques.
893Georges Rouault, "Christ en Croix".
894Georges Rouault, "Tombeau", ur: Les Fleurs du mal.