871
1597819

Paul Gauguin, efter

(Frankrike, 1848-1903)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Paul Gauguin, efter
(Frankrike, 1848-1903)

"Auti Te Pape"

Signerad med blyerts av Pola Gauguin "Paul Gauguin fait". Numrerad no 80, ur upplaga om 100. Träsnitt, 1893/94 (postumt tryck 1921). Tryckt av Christian Cato, Köpenhamn. Bildyta 20 x 35 cm. Bladstorlek 27 x 41,5 cm.