"La liberté des mers"
Den kompletta mappen innehållande sex färglitografier. Samtliga signerade och märkta HC. Mappen med text av författaren och poeten Pierre Reverdy signerad i blyerts P. Reverdy och G. Braqueoch numrerad 96 ur upplagan 200 på Arches papper. Den totala upplagan på 250 inkluderar 50 ex tryckta på japan papper. Tryckt av Mourlot och utgiven av Maegth, Paris. Vardera blad 57 x 39 cm.
Vallier 143.
Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.