Utan titel.
Signerad och otydligt daterad. Papper uppklistrad på duk 109 x 84 cm.
Galleri Löwenadler, Stockholm.
Som medlem av den italienska Transvanguardia - rörelsen under 1970- och 1980-talen, är Sandro Chia kanske mest känd för sina neo-expressionistiska målningar och skulpturer, där han betraktar det figurala genom dynamiska kompositioner med hjälp av linjer och färger.
I sina uttrycksfulla målningar hyllar Sandro Chia människans sensualitet, vitalitet och förhållande till naturen. Med hjälp av kultur och bildspråk från konsthistorien, särskilt den italienska renässansen och futurismen, skildrar han berättelser om erotik, melankoli och död, ofta med historiska referenser. Chias huvudpersoner är heroiska mansfigurer som är större än livet och som genomsyras av en gåtfull känsla av uppdrag, kanske manifestationer av hans egen identitet. Han målar med kraftiga penseldrag i vibrerande färger som ger energi åt hela ytan.
Sandro Chia, italiensk målare och skulptör. Utbildad vid Accademia di Belle Arte i Florens. Chia var en frontfigur inom det italienska figurativa måleriet. Han tillhörde Transvanguardia-rörelsen,som stod för en mytologisk konceptuell konst. På 1980-talet bedömdes han som nyexpressionist, medan hans nuvarande arbeten har utvecklats till ett slags expressionistisk klassicismen. Han använder vibrerande, färgade, slingrande penseldrag, som påminner om de dynamiska italienska futuristerna. Samtidigt visar han släktskap med de gåtfulla allegorierna från 1600-talet. Chia lånar ganska fritt från konsthistoriens föregångare. Fastän han använder sig av den klassiska ikonografin, så omtolkar han och uppdaterar mytologin på sitt sätt.