Utan titel
Signerad Sonderborg och daterad -67. På etikett a tergo daterad 23. VII. 67. Tempera på papper monterad på duk 110 x 70 cm.
Galerie Daniel Gervis, Paris.
Lennart Wallenstam, Göteborg.
Privatsamling, Göteborg. Inköpt från ovan av nuvarande ägare.
Kurt Rudolf Hoffmann föddes i Sonderborg, Danmark 1921. Han började sina konstnärliga studier 1946 då han flyttade till Hamburg och blev privatelev hos målaren Ewald Becker-Carus. Från 1947 till 1949 studerade han måleri, grafik och textildesign vid den statliga konstskolan i Hamburg under Willem Grimm och Maria May. 1951 döper han om sig till K.R.H. Sonderborg, efter den stad där han föddes och gick några år senare med i konstnärsgruppen Zen 49. Samma år reste Sonderborg till Paris där han fick utbildning i gravyr av Stanley William Hayter på Atelier 17. Paris blev också den plats där han först kom i kontakt med tachismen. Under de följande åren utförde han längre resor och arbetade under en tid i London, Cornwall, New York, Ascona, Rom och åter i Paris. Det var i New York som han kom i kontakt med Action Paintings. Sonderborg blev starkt inspirerad av den amerikanska abstrakta expressionismen som återspeglades genom en fascination för tekniska konstruktioner och deras spår av rörelse.
Sonderborg använde sig av en spontan applicering av färg. På så sätt skapade han ett dynamiskt strukturellt system. Hans penseldrag blev snarare spontana rörelser, utförda i snabba gester och de återkommande färgerna blev svart och vitt med röda inslag.
Från 1970-talet och framåt närmade sig hans verk alltmer ett kontrollerat, nästan föreställande, formspråk.
Sonderborg förblev trogen sin förkärlek för tekniska konstruktioner, där den grafiska strukturen hos som så väl vindrutetorkare och luftledningar inspirerade honom lika mycket som hamnkranar eller bensintankar.