702
1557329

Tsuguharu Foujita

(Japan, 1886-1968)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 490 - 9 360 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Tsuguharu Foujita
(Japan, 1886-1968)

Motiv från Okinawa

Signerad Foujita. Utförd 1938. Akvarell på papper 23 x 32,5 cm. Troligtvis konstnärens hustru Kimiyo Foujita som är avbildad. Bukowskis tackar Sylvie Buisson för information om det aktuella verket. Ett intyg utfärdat av Sylvie Buisson medföljer.

1913 anländer den 27 år gamle Tsuguharu Foujita till Montparnasse i Paris och intar den europeiska konstscenen. Tre år tidigare, 1910, tog han examen på National University of Fine Arts and Music i Tokyo. I Paris blev han snart god vän med konstnärer som Pablo Picasso, Juan Gris och Henri Matisse och mötte bland många andra även Amadeo Modigliani, Pascin, Chaim Soutine och Fernand Léger. Han var synnerligen excentrisk, hans frisyr klipptes efter förebild av en egyptisk staty, han hade ett armbandsur tatuerat runt handleden, ringar i öronen, gick gärna klädd i grekiskinspirerad tunika och bar ofta en lampskärm på huvudet i stället för hatt.
Tsuguharu Foujita var en av de mest berömda konstnärerna under 1920-talet i Montparnasse och var på toppen av sin karriär mer uppskattad än Picasso (franska staten köpte ett av Foujitas konstverk redan 1926, nästan 25 år före de förvärvade något av Picasso). Foujitas första ateljé låg på 5 Rue Delambre i Montparnasse. Foujita är en av få konstnärer i Montparnasse som kom att tjäna mycket pengar redan i unga år. Tillsammans med Fernand Léger designade han kulisser till kända teateruppsättningar och kostymer åt Rolf de Marées "Ballet Suédois".
År 1933 reste Foujita tillbaka till Japan där han välkomnades som en stor celebritet. Han räknas som en av 1900-talets viktigaste konstnärer i Japan. Påverkad av japanska träsnitt och den japanska bildtraditionen skapade han ett säreget uttryckssätt med en för tiden ovanlig teknik.