"Flickan på vägen"
Signerad S. och daterad -16. Duk 38 x 47 cm.
Tidigare i dispaschör Conrad M. Pineus samling, Göteborg. Kaj Pineus (1905 - 1986) samling, Göteborg.
Privat samling, inköpt av ovanstående.
Bukowski Auktioner, Stockholm, Moderna Höstauktionen 1987, kat. nr 344.
Den frie Udstilling, Köpenhamn, Moderne svensk Kunst, 1916, kat. nr 340.
Göteborgs Museum, Minnesutställning, 1920, kat.nr 62.
Kunstnerforbundet, Kristiania, Minnesutställning, 1920, kat. nr 44.
Nordisk konst, Göteborg, Jubileumsutställningen, 1923, kat. nr 240.
Konsthallen, Göteborg, Conrad M. Pineus samling, 1925.
Konstakademien, Stockholm, Minnesutställning, 1932, kat. nr. 80.
Nordiska Konstförbundet - Svenska sektionen.
Göteborgs konstmuseum, "Gösta Sandels", 18 mars - 24 april 2000, kat. nr 20.
"Konst i Svenska hem", vol I, upptagen i samling 116 "Dispaschör Conrad M. Pineus", Göteborg, s. 114.
Gertrud Serner, "Gösta Sandels", 1941, avbildad i svartvitt s. 62.
Bengt Lagerkvist, "Riddar Drömmare av sol och snö - En bok om Gösta Sandels", 1999, avbildad i färg s. 92.
Bengt Lagerkvist skriver om verket: "En av hans mycket personliga målningar från det här året heter 'Flickan på vägen', som ingick i Conrad Pineus samling. En ung kvinna i vit klänning och långt mörkt hår skyndar bort på en väg som stiger upp mot horisonten där ett stort Sandelsmoln tornar upp sig. Hon ser ut att vara på flykt från något eller till något: den vita gestalten lyser mot den mörka vägen som leder
bort? Vi ser inte hennes ansikte men vi tror utan att veta att uttrycket är ångestfyllt, av kroppsspråket att döma. Det finns mycket av Edvard Munchs kvinnogestalter i tavlan, av flykt från livet eller till livet, men ändå mer av Gösta Sandels själv. Är detta ett motiv som konstnären sett? Han har råkat stå där vid vägen, en kvinna i ljus klänning har skyndat förbi på vägen mot de mörka molnen och han har slagits av bilden - eller är det ren fantasi som så mycket i hans konst? Ändå inte enbart. I hans eget fotoalbum med vackert rött marokängband finns ett fotografi av bara vägen, taget av honom själv och med hans egen handstil under! Så gör en konstnär: blandar verklighet och fantasi." (s.94)