fat/bricka, sterling silver, modell nr 944 M, cirka 1880-tal.
Runt fat på fyra kulfötter, diameter 22,7 cm. Hamrad yta med dekor av fisk bland vass och en liten insekt på kanten. Fatet är delvis dekorerat med koppar. Märkt under Tiffany & Co, 5767 Makers 2625, sterling silver (and other metals), 944 M. Graverad gåvotext under. Vikt 624 g.
Jämför fatet med det som finns i samlingarna på Metropolitan Museum i New York (id nr: 66.52.2). Deras fat/bricka, daterad 1879-80, från samma tid föreställer en groda och har modell nr 943. Dessa var en del av en serie föremål skapade av Tiffany & Co i en distinkt japansk stil. Bilderna, både graverade och renderade i relief, härrörde från europeiska grafiska tryck som skildrar Japans konst och konstföremål tillverkade i Japan och samlades av Edward C. Moore, chefen för silveravdelningen vid denna tid och kreativ chef på Tiffany's.