429
1592588

Grete Jalk

(Danmark, 1920-2006)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Grete Jalk
(Danmark, 1920-2006)

fåtöljer, ett par, modell "9000", Fritz Hansen, Danmark, 1960-70-tal.

Aluminiumstomme, fast stoppad sits och rygg klädd i turkos textil. Höjd 71,5 cm.

Slitage, fläckar.

Charlotte & Peter Fiell (red.), "Decorative Art 60s", Taschen 2000, s. 276.

Modellen formgiven 1967.