vas, "Oriente", modellnummer 5506, Aureliano Toso, Murano, Italien, 1950-60-tal.
Oregelbunden form i flerfärgat glas, ettikettmärkt Made in Italy 5506. Höjd 38 cm.
Privatsamling, Sverige.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Marc Heiremans, "Dino Martens", Arnoldsche Art Publishers 1999, jämför A111, modell 5506, avbildad från det fotografiska fabriksarkivet på Murano, s. 168.
Modell 5506 formgiven år 1954.
Tekniken Oriente har sina rötter i tidiga experiment (ca 1947) där man uppnådde måleriska dekorationer genom att inkludera fragment av krossade kärl i glasväggen. När de tekniska svårigheterna övervunnits planerade Martens noggrant varje detalj, ända ner till den sista glaskvadraten som skulle ingå i hans design. Oriente introducerades officiellt 1952 vid den 26:e biennalen i Venedig och blev snart en stor kommersiell framgång. Martens formgav regelbundet nya kompositioner och deltog personligen varje gång en ny form introducerades, den senaste så sent som 1961.