karmstolar, åtta stycken, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1934‑35, för Bredenbergs varuhus.
Mahogny, sitsar klädda i skinn, brickmärkta A·B· SVENSKA MÖBELFABRIKERNA BODAFORS. Höjd 70 cm, sitthöjd 43 cm.
Modellen formgiven ca 1934-35 för lunch- och terummet i Bredenbergs varuhus beläget i korsningen av Mäster Samuelsgatan och Drottninggatan på Norrmalm i centrala Stockholm. Huset, ritat av Asplund och uppfört 1934-35, är ett av de främsta exemplen på den svenska funktionalismen. Modellen visades sedermera på världsutställningen i Paris 1937.
Slitage, skador och lagningar.
Bredenbergs varuhus, Stockholm.
Åke Stavenow (red.), "FORM", 1937, modellen avbildad s. 157 i samband med utställningen i Paris.
Åke H. Huldt (red.), "Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930‑1940", Almqvist & Wiksell 1941, modellen avbildad s. 452.
Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare 1899‑2013", Norstedts 2014, modellen avbildad s. 97.
Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.