bord, betsad furu, Sverige, ca 1910.
Närmast kvadratiskt med hyllplan, profilerad kant. 62,5 x 62 cm, h 75 cm.
Slitage.
Föreliggande möbler ritade av Carl Westman beställdes sannolikt direkt av byggmästarsonen Erik Lundberg till inredningen av dennes kontor i den år 1912 nybyggda grosshandlarvillan på ön lilla Ekholmen nära Vaxholm i Stockholms skärgård.
Ritningar till flertalet av de möbler som ingått i detta möblemang finns i Nationalmusei samlingar (Inventarienummer NMH 322/1936).
Gunilla Lundahl, "Karaktär och känsla - Ett sekel med Svensk Hemslöjd", Raster Förlag 2001, se bild s. 87 från Svenska Hemslöjdsutställningen 1912, som visar upp "Suite C" - ett herrrum (dock felaktigt tillskrivet Lars Israel Wahlman).
Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.