294
1586641

Axel Gute

(Sverige, 1890-1959)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 884 EUR
724 - 905 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Axel Gute
(Sverige, 1890-1959)

bokstöd, ett par, Swedish Grace, 1920-tal.

Grönpatinerad brons, skulpterad pojke och flicka i relief, signerade Gute 1920. Höjd 19,5 cm, bredd 11,6 cm, djup 8,2 cm.

Smärre slitage.