268
1566408

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
56 200 - 74 900 USD

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal.

Modell "1050", mahogny, tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C. A Lindman, tre utdragslådor med draghandtag av mässing, kulfötter. Bredd 132,5 cm, djup 43,5 cm, höjd 76 cm.

Planscherna med små skador och slitage, smärre nagg och tryckmärken på kantlisterna.

Redan under Josef Franks år vid firman Haus & Garten i Wien under 1930-talet, började han med att tapetsera skåp med olika material, vid den tiden med textilier som chintz och kretong.

Parallellt med Josef Franks arbeten i Wien gjorde Estrid Ericson på sommaren år 1930 en resa till Uppsala och Carl von Linnés Hammarby tillsammans med sin vän, författaren och poeten Bo Bergman. Estrid blev betagen av Linnés idé med att tapetsera sovrumsväggarna med botaniska tryck. Hon inspirerades att göra på liknande vis i sitt eget sovrum i Stockholmslägenheten.

De tapetserade möblerna har kommit att bli något av ett signum för Svenskt Tenns mest exklusiva produktion. Från 1930-talet och framåt varierades möblerna på olika sett där valet av ytbeklädnad och modell på möbel gav olika uttryck. Det var olika typer av planschverk med mycket varierande motiv och typ av grafiska tryck, ibland kartor, olika sorters tyger och då och då läder.

Några år efter att Josef Frank och Estrid Ericson inledde sitt samarbete på 1930-talet skapade de ett skåp och en byrå tapetserade med planscher ur Palmstruchs flora, senare ur Lindmans flora. Byrån med modellnummer 1050, tillverkades från omkring 1940.

Flora-byrån har kommit att bli en eftersökt klassiker, så synonym med Svenskt Tenn att inför 300-års-jubileet av Carl von Linnés födelse 2007 tog firman fram en jubileumsbyrå tapetserad med samma typ av botaniska planscher Linné själv hade i sin sovkammare, nämligen av Georg Dionysos Ehret på 1700-talet. Florabyrån Linné utfördes i en begränsad upplaga om 50 exemplar.

Auktionen ger en sällan uppkommen möjlighet att införskaffa ett par Flora-byråer med snarlik patina.

Formgivare