golvlampa, modell "G 2486/2", Firma Svenskt Tenn, 1940-1950-tal.
Mässing, delvis rödlackerat ben och dito rund fot av järn, svängd justerbar arm, för en ljuspunkt. Höjd ca 155 cm.
Modellen formgiven cirka år 1940 och utfördes i rött med modellnummer G2486/2 och i grönt G 2482/1. Beskrivning enligt produktionsliggaren: "G 2486 Lackerad järnfot med blank mässingsarm".
Bukowskis tackar intendent Per Ahldén och Svenskt Tenns Arkiv för denna information.
Senare skärm. Funktion garanteras ej.
En familj av samlare som under sent 1940-tal och en bit in på 1950-talet gjorde många inköp, ofta specialbeställningar, på Firma Svenskt Tenn.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.