väggspegel, egen ateljé, Lunel, Frankrike, 1950-tal.
Keramik, delvis emaljerad dekor av löv i olika gröna nyanser samt guld. Diameter 25 cm.
Glaset något anlupet.
Mithé Espelt var en fransk keramiker verksam i Camargue. Hon utbildade sig i Paris och utförde därefter bl.a smycken och keramik-knappar åt Line Vautrin. Espelt återvände till Camargue och startade egen verksamhet, hon kom att ställa ut i Vallauris tillsammans med andra samtida keramiker. Hon upptäcktes och anlitades av Soleiado och ritade smycken för dem från slutet av 1940-talet och närmare 40 år framöver. Parallellt påbörjade Espelt en egen tillverkning av vardagsföremål dedikerade till kvinnor och som hon valde att inte signera, speglar, smyckeskrin med mera,