48
1587353

Achille & Pier Giacomo Castiglioni

(Italien, 1918-2002 respektive 1913-1968)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
354 - 531 EUR
373 - 559 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

pall, "Mezzadro", Zanotta, Italien, 1970-tal.

Ben i förkromat stål, sits i förkromad plåt, benavslut i bemålat trä, märkt MEZZADRO DESIGN A. CASTIGLIONI. Höjd 51 cm.

Slitage, smärre rostbildning i sitsen, möjligen senare bemålning på fotavslutet.

Modellen formgiven 1957.