451
1567436

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
1 400 000 - 1 500 000 SEK
126 000 - 135 000 EUR
136 000 - 146 000 USD

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

"Reflections on Conversation", ur: Reflections Series

Signerad och daterad i blyerts. Numrerad 16/68. Litografi, screenprint och träsnitt i färg, med metalliserat PVC-collage på Somerset papper, 1990. Tryckt och utgiven av Tyler Graphics Ltd., Mount Kisco, New York, med deras blindstämpel. Bildmått 119,7 x 154,3 cm. Bladmått 136,5 x 169,9 cm.

Proveniens

Heland Wetterling Gallery, Stockholm.
Privatsamling.

Corlett 240.

"Det började när jag försökte fotografera ett tryck av Robert Rauschenberg som låg under glas. Men ljuset från ett fönster reflekterades på glasytan och hindrade mig från att ta en bra bild. Men det gav mig idén … där reflektionen skulle dölja större delen av verket, men du skulle ändå kunna urskilja vad motivet var. … Det föreställer en målning under glas. Den är inramad och glaset hindrar dig från att se målningen."
(Roy Lichtenstein, ’En översikt av mitt arbete sedan 1961’, i: G. Bader, Roy Lichtenstein, October Files, New York, 2009, s. 69.)

År 1988 började Roy Lichtenstein arbeta på en serie "Reflection paintings", där det centrala motivet är skymt, som om det ses genom glas eller reflekteras i en spegel. Lichtenstein återvände till sina tidigare verk samt hämtade inspiration från andra konstnärers verk till serien. Arbetetmed den grafiska upplagan av de totalt sju motiven i serien påbörjades 1989 vid Tyler Graphics Ltd. I serien kombineras litografi, screentryck och relief med collage och prägling.

I "The Reflection Series" är motivet delvis skymt av diagonala block av vitt fyllda med punkter och diagonala streck. Den blå färgen på vitt antyder en reflekterande glans och den metalliska PVC-remsan i collaget i mitten av kompositionen förstärker ljusreflektionseffekten.

"Speglar är platta objekt med ytor som du inte lätt kan se eftersom de alltid reflekterar det som finns runt dem. Det finns inget enkelt sätt att avbilda en spegel, så serietecknare uppfann streckade eller diagonala linjer för att beteckna 'spegel'. Nu ser du de linjerna och du vet att de betyder 'spegel', även om sådana linjer uppenbarligen inte finns i verkligheten. Om du sätter horisontella, istället för diagonala linjer över samma objekt, skulle det inte signalera 'spegel'. Det är en konvention som vi omedvetet accepterar" (R. Lichtenstein citerad i: M. Kimmelman, ‘Roy Lichtenstein at the Met - Portraits, Talking with Artists at the Met, the Modern, The Louvre and elsewhere’, The New York Times, 31 March 1995, p. C1).

Lichtensteins "Reflections Series" skiljer sig från konstnärens tidigare verk genom att serien fokuserar på reflektion och visuell förvrängning av ljus snarare än de bakomliggande tecknade serierutorna. The "Reflections Series" belyser Roy Lichtensteins mångsidighet som konstnär och hans förmåga att närma sig och utforska olika teman samtidigt som han behåller sin unika och karakteristiska stil.

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.