436
1589022

Christo Vladimirov Javacheff

(Bulgarien, 1935-2020)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 080 - 8 850 EUR
7 460 - 9 320 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Christo Vladimirov Javacheff
(Bulgarien, 1935-2020)

"Orange Store Front, Project".

Signerad i blyerts och numrerad 70/100. Färglitografi med kollage av tyg, omslagspapper, häftklamrar, acetatplast och galvaniserat järn, 1991. Tryckt av Landfall Press, Chicago, utgiven av Leif Holmer Gallery, Nässjö/Claes Distner Gallery, Karlshamn. 70 x 81 cm inklusive plexiglasbox.

Schellmann/Benecke 157.