Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
"Stairway"
Signerad L. Nesbitt och daterad -71 a tergo. Duk 127 x 87 cm.
Lowell Nesbitt, amerikansk konstnär, målare, tecknare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Tyler School of Art i Philadelphia och Royal Art Academy I London. Nesbitt debuterade med en serie detaljrealistiska blommor och blev snart känd som en konstnär som utnyttjade mängder av olika tekniker och ämnen medan han skapade sina verk. Han var också den förste som använde datordelar som motiv. Nesbitts sista serie på 1980-talet – ”Impossible series” var en samling surrealistiska landskapsmålningar och teckningar.