406
1590505

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
72 100 - 90 200 EUR
77 700 - 97 100 USD

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jim Dine
(USA, Född 1935)

"Pinocchio's Unhappiness About Those He Cares About"

Signerad Jim Dine och daterad 1 nov 2013 a tergo. Akryl och sand på duk 149,5 x 100 cm.

Proveniens

Pace Gallery, New York.
Wetterling Gallery, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm. Inköpt från ovan av nuvarande ägare.

Wetterling Gallery, Stockholm, "Hearts of Stone", 29 maj - 27 juni 2015.

Auktionens verk "Pinocchio’s Unhappiness About Those He Cares About" är en del av Jim Dines omfattande och djupt personliga utforskning av Pinocchio-temat, ett motiv som har blivit centralt i hans konstnärskap. Liksom andra återkommande symboler i Dines verk – hjärtan, verktyg och penslar – har Pinocchio utvecklats till en bärande del av hans konstnärliga språk. Genom dessa symboler utforskar Dine djupa teman som kärlek, sårbarhet, mänskliga brister och den kreativa processens komplexitet.

Dines fascination för Pinocchio tog fart i mitten av 1990-talet och är starkt influerad av Carlo Collodis ursprungliga, mörkare version av sagan. För Dine representerar Pinocchio mer än bara en trädocka som längtar efter att bli en riktig pojke – han ser figuren som en metafor för den kreativa processen. Likt Geppetto, som ger liv åt Pinocchio, ser Dine konstnärens roll som en alkemisk process där råmaterial omvandlas till något levande och meningsfullt. Pinocchios karaktär fångar en dubbelhet som fascinerar Dine – å ena sidan oskuldsfull och längtande, å andra sidan bristfällig, ansvarslös och ibland smärtsamt mänsklig. Denna komplexitet genomsyrar "Pinocchio’s Unhappiness About Those He Cares About", där målningens mörka ton och titel antyder känslomässig smärta och reflektion över relationer och ansvar.
Dine har genom åren skapat en rad verk med Pinocchio som motiv, inklusive målningar, skulpturer och litografier. Varje verk, även om motiven kan återkomma, är unikt i sin sammansättning och färgpalett. Dine beskriver sin skapandeprocess som en serie omarbetningar där lager på lager av färg och textur läggs till, tas bort och förändras tills verket når sin slutliga form. Genom att ständigt förnya och omarbeta sina verk tillför Dine dem en känsla av rörelse och utveckling, där varje penseldrag eller skulpturfragment fördjupar de teman han utforskar.
Med över 300 utställningar världen över, inklusive retrospektiver på prestigefyllda institutioner som Whitney Museum of American Art (1970), och Museum of Modern Art i New York, (1978) har Jim Dine befäst sin ställning som en av vår tids mest inflytelserika konstnärer. Hans verk finns representerade i många av världens viktigaste konstsamlingar, och hans utforskning av Pinocchio-temat har blivit ett centralt inslag i hans omfattande konstnärskap. "Pinocchio’s Unhappiness About Those He Cares About" är ett starkt exempel på Dines förmåga att väva samman det personliga och det universella, och att genom sina motiv utforska den mänskliga erfarenhetens djup och komplexitet.

Konstnär