386
1561178

Hermann Nitsch

(Österrike, 1938-2022)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 000 - 36 000 EUR
28 500 - 38 100 USD
Klubbat pris
390 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Hermann Nitsch
(Österrike, 1938-2022)

"Schüttbild”

Signerad Hermann Nitsch och daterad 1983 på spännramen a tergo. Olja på duk 105 x 80 cm. Ett signerat certifikat utfärdat av Nitsch Foundation medföljer verket.

Proveniens

Galerie Biedermann, München.
Privatsamling, Sverige. Inköpt från ovan i mars 2001.

Hermann Nitsch var en österrikisk konstnär och en av de mest framstående figurerna inom Wiener Aktionism-rörelsen, en avantgardistisk konstnärsrörelse som uppstod i Wien på 1960-talet och var verksam fram till början av 1970-talet. Den blev känd för sina ofta provocerande performances och konstaktioner som utmanade konventionella idéer om konst, moral och samhälle. Nitschs konstnärskap präglas av en stark koppling till ritualer, symbolik, och fysiska handlingar, ofta i form av performancekonst och abstrakta målningar. Nitschs verk utforskar teman som liv, död, smärta och lidande, och han använde ofta blod, kött och andra kroppsliga material i sina verk för att provocera och utforska dessa existentiella ämnen.
"Schüttbild" från 1983 är en av Nitschs så kallade action painting-målningar, som präglas av hans unika och kraftfulla stil där färg kastas, spills och stryks över duken. Termen ”Schüttbild” betyder ungefär "kastmålning" eller "utgjutningsmålning", och tekniken innefattar att konstnären häller eller kastar färg över ytan på ett rått och impulsivt sätt, vilket ger målningen en energisk och dynamisk känsla. Hermann Nitsch började utveckla sin egen form av action painting på 1960-talet, i samband med att han var aktiv inom Wiener Aktionism. Action painting hos Nitsch var en förlängning av hans intresse för rituella handlingar och kroppslighet inom konsten. Inspirerad av den abstrakta expressionismen, där handlingen att måla (själva akten) blev central, skapade Nitsch sin egen version genom att fysiskt kasta eller hälla färg på duken. För honom blev målandet en rituell och kroppslig handling som var lika viktig som det slutgiltiga konstverket.