373
1588546

Cory Arcangel

(USA, Född 1978)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 310 - 7 080 EUR
5 590 - 7 460 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Cory Arcangel
(USA, Född 1978)

"Timeless Standard"

Signerad © Cory Arcangel och daterad 2013 diagonalt över bildytan. Inkjetprint på duk 180 x 127 cm.

Proveniens

Lisson Gallery, London.
Bukowski Auktioner, Contemporary & Design, 2015, kat. nr. 361.

Detta verk säljs till förmån för den ideella organisationen Mentor, som genom förebilder, coaching och motivation hjälper ungdomar i åldern 13–19 år att utveckla de färdigheter som krävs för att möta livets utmaningar och nå sin fulla potential. Mentor grundades 1994 av H.M. Drottning Silvia i samarbete med Världshälsoorganisationen och har i 30 år arbetat globalt för att förebygga missbruk och främja ungas välbefinnande.