"Timeless Standard"
Signerad © Cory Arcangel och daterad 2013 diagonalt över bildytan. Inkjetprint på duk 180 x 127 cm.
Lisson Gallery, London.
Bukowski Auktioner, Contemporary & Design, 2015, kat. nr. 361.
Detta verk säljs till förmån för den ideella organisationen Mentor, som genom förebilder, coaching och motivation hjälper ungdomar i åldern 13–19 år att utveckla de färdigheter som krävs för att möta livets utmaningar och nå sin fulla potential. Mentor grundades 1994 av H.M. Drottning Silvia i samarbete med Världshälsoorganisationen och har i 30 år arbetat globalt för att förebygga missbruk och främja ungas välbefinnande.