Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
"Lofoten"
Signerad L Lerin och daterad 1998. Duk lagd på papp-pannå 23,5 x 32,5 cm.
Gåva av konstnären till nuvarande ägare.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.