337
1574554

Jockum Nordström

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
14 000 - 16 300 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jockum Nordström
(Sverige, Född 1963)

"Chest of Drawers"

Signerad Jockum och daterad 2008. Akvarell och collage på papper 50 x 139 cm.

Proveniens

Zeno X Gallery, Antwerpen.
Privatsamling, Stockholm.

Zeno X Gallery, Antwerpen, "Wry", 19 mars - 2 maj 2009.

"Jag har massor—massor—av böcker, massor av material överallt. När jag gör ett collage, börjar jag med att klippa. Jag klipper alltid, och att klippa är avslappnande för mig. Jag började med detta för kanske 25 år sedan. Du klipper, och sedan målar du, och om en [del] inte har rätt form, klipper du lite till; tar bort huvudet, gör ett nytt huvud. Det finns mycket frihet, det är lekfullt."
(Jockum Nordström i en intervju med Laird Borrelli-Persson för Vogue, 2017).

Verket ”Chest of drawers” tillhör Jockum Nordströms serie av collage utförda i den idag välbekanta och för honom typiska blandtekniken; figurer och gestalter utklippta ur akvarellkolorerat papper med inslag av blyerts. Hans verk på papper kan läsas som en storyboard, en serieliknande översikt som om det vore ett filmmanus. I hans stillbilder sker all handling samtidigt inom en fryst bildruta. Kompositionen i ”Chest of drawers” är karakteristiskt tu-delad. Den ljusa vänstra halvan rymmer figurer som drömmer och planerar, brädhögar, en häst och ett hus ouppnåeligt placerat bland trädtopparna. I den högra halvan avtecknar sig den färdiga byrån mot en nattsvart grund. En udda ensam figur ser ut att stå med tummen i handen och en förvånad uppsyn. Siluetten av det återkommande trädet avtecknar sig bakom honom och kronan har vuxit så att den skymmer huset i horisonten.

Jockum Nordströms fängslande och underfundiga collage har sedan några decennier förfört samlare och konstkritiker runt om i världen. Hans lekfulla, tablåliknande miljöer framträder som scener fyllda med unika gestalter, djur, arkitektur, möbler, musikinstrument och andra rekvisita. Allt varierar i skala och komposition. Naiviteten och okynnet i Jockum Nordströms konst är uppriktig och samtidigt dubbelbottnad. I sprickorna i det bekymmerslösa sipprar drag av leda och ibland dödsångest fram.

Till sitt förfogande har konstnären en klassisk bildning från sin tid vid Konstfack i Stockholm 1981–1985 och Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1985–1990. Denna bildning använder Nordström som sin egen unika palett, och i detta konstnärskap finns ett universum av måleri, teckningar, pappersskulpturer, barnböcker, illustrationer och diktsamlingar.

Jockum Nordström tillhör den lilla skara svenska konstnärer som fått stort internationellt genomslag. Han är knuten till de prestigefulla gallerierna David Zwirner, (New York), Zeno X (Antwerpen) och Anthony Meier (San Fransisco). I Sverige representeras han av Galleri Magnus Karlsson.