330A
1594091

Karin Broos

(Sverige, Född 1950)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 100 - 36 100 EUR
29 100 - 38 800 USD

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Karin Broos
(Sverige, Född 1950)

"Hoppet"

Signerad Karin Broos och daterad 2009 a tergo. Akryl på duk 105 x 165 cm

Proveniens

Galleri Christian Larsen, Stockholm.

Ingela Lind och Hasse Persson, "Karin Broos - Speglingar", 2011, avbildad helsida sid 45.

"Hoppet" av Karin Broos är en stämningsfull målning som fördjupar sig i konstnärens typiska teman – det förflutnas skuggor, det vardagliga livets laddade ögonblick och gränstillstånd mellan handling och reflektion. I målningen ser vi en pojke på väg att hoppa, eller kanske snarare tveka inför sitt språng, ackompanjerad av en hund vid vattnets rand. Den speglande vattenytan, ett återkommande motiv i Broos verk, bär här på en djup symbolik, där vatten står som en metafor för övergångar – mellan fast och flytande, mellan dröm och verklighet, mellan barndom och vuxenvärld. Vattnet, så centralt i Broos konst, fungerar inte bara som en yttre spegling av naturen, utan också som en plats för själslig spegling och introspektion. Den blanka ytan lockar betraktaren in i ett rum av osäkerhet, ett rum mellan det kända och okända. I "Hoppet" rör sig Broos bortom de tydligt avbildade motiven och öppnar för en djupare, nästan filosofisk, reflektion kring vad det innebär att vara människa – och i detta fall barn – i en tillvaro som alltid är i förändring. Pojkens tvekande steg antyder både leklust och allvar, och som i många av hennes verk finns en laddad underton som bär på frågor om vad som har hänt ögonblicket innan och vad som kan komma att ske. Karin Broos har ofta beskrivits som en konstnär som med klara linjer och skickligt utförande inringar det tvetydiga. Hennes måleri är, som konstkritikern Ingela Lind uttryckt det, som en ballad eller en blues – melankolisk och repetitiv, men samtidigt laddad med existentiella spörsmål. Broos motiv är ofta tagna från hennes omedelbara närhet – döttrar, barnbarn, hundar, landskapen kring sjön Fryken i Värmland – men de är aldrig enkelt idylliska.