324
1576415

Dick Bengtsson

(Sverige, 1936-1989)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 170 - 1 460 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Dick Bengtsson
(Sverige, 1936-1989)

Konstnärsarkiv över Dick Bengtsson

Konstnärsarkiv över Dick Bengtsson bestående av:
Akvarell, signerad DB, klass 6 (finns uppklistrad i minnesboken) 16 x 15 cm.
Collage på papper, 2 st, 33 x 24 cm. Osignerade.
Verk på kartong, 2 st, 30 x 35 cm och 27 x 27 cm.
Skisser, linjeteckningar, kalkerblad, förarbeten, bearbetningar samt uträkningar inför uppförstoring av konstnärens främsta verk .
Bok, "Hattfabriken/Luckenwalde/Gerry Johansson", signerad Gerry Johansson, 2012, Brev medföljer "Hej, Jag gjorde den här boken med anledning av Dicks målning Hatt och Mössfabrik. Häls. Gerry Johansson".
Skissblock, bl.a. med teckningar signerade och daterade på 50-talet.
Pressklipp 1964 - framåt
Privata fotografier och porträtt av konstnären.
Utställningsfoton - bl.a. av Gunnar Smoliansky
Vernissagekort, kataloger mm
Vykort, brev mm - familj och vänner
Dokument från unga år, minnes-babybok, foto, konfirmationsfoto, betyg från PUB mm mm

Korrespondens med muséer, konsthögskola och myndigheter.

Proveniens

Konstnärens familj.

Delar av arkivet har varit utlånat till Douglas Feuk och skisser mm finns publicerade i "Dick Bengtsson", SAK 2002.

Konstnär

Dick Bengtsson var en svensk autodidakt målare och skulptör. Hans produktion består av collage, film och installationer och är outgrundliga konstruktioner av byggnader och landskap. Motiven är oftast skapade parvis, men ibland sinsemellan spegelvända och med fysiska attribut monterade på tavlornas ramar. Dick berättade aldrig om bakgrunden till sina målningar. Själva utförandet av hans målningar hör också till egenheterna. Motiven, som han ofta hittade i tidningar och uppslagsverk, kalkerade han mödosamt på millimeterrutat papper och själva den målade ytan strök han med strykjärn, som gav den typiska ”antika” patinan. Avslutningsvis lackade han ytan vilket gav målningarna en hög glans. Bengtsson finns representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum och Norrköpings Konstmuseum.