27
1582940

Gaetano Pesce

(Italien, 1939-2024)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
18 000 - 27 100 EUR
19 400 - 29 100 USD

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gaetano Pesce
(Italien, 1939-2024)

stol, "Golgotha", Bracciodiferro, Italien, 1972.

Dacron och glasfiberförstärkt textil, dränkt i så kallad resin (härdande polyesterharts), märkt Sedia Golgotha Dis. Gaetano Pesce Prodotta Da Bracciodiferro S.R.L. Genova Italia. Höjd 99,5 cm, sitthöjd ca 46 cm.

Detta verk är från en limiterad och diversifierad serie; omkring trettio stolar tros ha producerats och ingen av dessa är den andra lik.

Slitage och ytliga skador.

Proveniens

Alessandro Mendini, Italien.
Galleria Colombari, Milano.
Privatsamling, Frankrike.
Wright, Chicago, Utopia: Lost and Found, 1 April 2008, kat. nr 810.
Privatsamling, Europa.
Sotheby's, Paris, Arts Decoratifs Du Xxe Siecle & Design Contemporain (PF1204), 6 juni 2012, kat. nr 132.
Privatsamling, Sverige. Förvärvad vid ovanstående auktion.

France Vanlaethem, "Gaetano Pesce: Architecture, Design, Art", Rizzoli 1989, jämför s. 60.
Glenn Adamson & Gaetano Pesce, "Gaetano Pesce: The Complete incoherence", The Monacelli Press 2022, jämför s. 94-95 samt 100-101.

Med en mångbottnad nyfikenhet att utforska nya metoder och material stod italienaren Gaetano Pesce ut som en sann designpionjär. Stolen Golgotha var del av en serie banbrytande, konceptuella verk, på gränsen mellan konst och design, som presenterades 1972. Sviten hör till ett av Pesces första experiment som till fullo förverkligade idén om massproducerade unikat - series of originals - som han själv kallade det. Pesce ville komma bort från en utslätad, modernistisk serieproduktion och i stället fokusera på unika objekt.

Golgotha är en limiterad och diversifierad serie; omkring trettio stolar tros ha producerats och ingen av dessa är den andra lik. Utöver stolarna ingick även i sviten ett diamantformat samt ett trapetsformat bord i två olika storlekar. Namnet refererar till platsen som omnämns i Nya Testamentet för Jesu korsfästelse i Jerusalem. Stolarna alluderar till Turinsvepningen (Jesu liksvepning) och bordet till den heliga gravens kyrka där Jesus ska ha återuppstått från de döda. Temat var ämnat att påminna oss om det sakramentala värde som föremålen hade i det traditionella samhället, där varje bord i slutändan var ett altare, varje stol en tron och varje måltid ett förverkligande av nattvarden, en öppning mot det transcendentala. Auktionens exemplar har en betydande proveniens i form av arkitekten och formgivaren Alessandro Mendini, vän och kollega till Pesce. Därefter har den vandrat via Galleria Colombari i Milano och ett antal auktionstillfällen för att hamna i en svensk privatsamling.

Golgotha blev det första projektet som sjösattes under varumärket Bracciodiferro – ett syskonbolag till det marknadsledande italienska möbelföretaget Cassina. Bolaget grundades 1970 med ambitionen att ge Pesce en konstnärlig fristad. Cassina såg Pesces storhet men föremålen och projekten ansågs för radikala för att saluföras under eget namn.

Pesce inledde i och med Golgotha ett utforskande av ett nytt material, resin, som är en typ av flytande plast som härdar och blir fast. Den revolutionerande metoden möjliggjorde en serietillverkning där alla föremål blir unika. Stolen är tillverkad för hand av ett glasfiberförstärkt tyg, som blötläggs med resin. Ryggstödet fick sin form genom att hängas på en lina nedans sitsen placerades på en 45 centimeter hög kub. Innan ämnet härdade helt fick en person sätta sig på det för att forma det. Därmed blev ingen stol den andra lik. Unika produkter låg i tiden och bröt mot den modernistiska synen på industriellt framställd design. Projektet ligger till grund för en stor del av Pesces fortsatta konstnärskap och senare verk som föremålen för Fish Design och möblerna i serien ”Nobody’s perfect”.

Golgotha vittnar om Pesces storhet som kreatör och inspiratör inom den postmoderna designrörelsen. Stolar ur serien återfinns i samlingarna på flera av världens betydande institutioner, exempelvis på Museum of Modern Art i New York.

Formgivare

Gaetano Pesce var en italiensk arkitekt och formgivare som utan tvekan kan betraktas som en av de mest inflytelserika gestalterna inom den postmoderna designrörelsen. Genom sin banbrytande inställning och med en oemotståndlig strävan att bryta med modernismens strikta ideal, kom Pesce att forma en ny riktning inom design och arkitektur, där individualitet och mänsklig känsla stod i centrum. Pesces arv lever vidare, inte bara genom hans banbrytande verk utan också genom den stora påverkan han har haft på generationer av unga formgivare, som fortsätter att inspireras av hans mod att utmana normer och tänja på gränserna för vad design kan vara.