260C
1592358

Christo Vladimirov Javacheff

(Bulgarien, 1935-2020)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 610 - 5 410 EUR
3 880 - 5 830 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christo Vladimirov Javacheff
(Bulgarien, 1935-2020)

"The Gates (Project for Central Park, New York City)", 2005

Signerad Christo and Jean-Claude och numrerad 12/13. C-print, bildyta 57,5 x 92 cm. Inklusive ram 73 x 106,5 cm.

The Gates var ett platsspecifikt konstverk av den bulgariska konstnären Christo Yavacheff och den franska konstnären Jeanne-Claude, tillsammans kända som Christo och Jeanne-Claude. Konstnärerna installerade 7.503 ”grindar” av stål längs 37 km gångvägar i Central Park i New York City. Från varje grind hängde en panel av djupt saffransfärgad nylonväv. Utställningen pågick från den 12 februari till och med den 27 februari 2005.