Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
"Mick Jagger and Andy Warhol, NYC, 1978"
Signerad Mick Rock och numrerad 15/50. Pigment print, bildyta 43,5 x 54,5 cm.
Mick Rock, brittisk fotograf, är mest känd för sina ikoniska bilder av legender inom rock & rollvärlden som Queen, David Bowie, Syd Barrett, Lou Reed, Iggy Pop och The Stooges, The Sex Pistols, The Ramones , Joan Jett, Talking Heads, Roxy Music, Crossfade, Thin Lizzy, Mötley Crüe och Blondie. De kanske mest minnesvärda bilderna av David Bowie, som Ziggy Stardust, tog Rock då han arbetade som Bowies officiella fotograf.