"Untitled (Iceland Series)", 2000
Signerad Olafur Eliasson på etikett a tergo. Unik. C-print 60 x 90 cm.
Bonakdar Jancou Gallery, New York.
Tanya Bonakdar Gallery, New York.
Privatsamling, Sverige.
Det är Olafur Eliassons signum att utforska de flytande gränserna mellan natur och kultur. Han låter sig ofta inspireras av naturen eller naturfenomen från det isländska landskapet. Under tidigt 1990-tal började Eliasson fotografera naturen under sina årliga semestrar på barndomsön Island. Bilderna togs när han promenerade, seglade, klättrade eller flög. Det är alltifrån mer traditionella landskapsbilder till närbilder av mossa och glaciäris som oftast sätts samman i stora serier. Olafur Eliasson är en av världens mest välkända samtida konstnärer. Hans verk har visats på i stort sett alla stora konstinstitutioner runt om i världen, inklusive Moderna Museet i Stockholm. Han har gjort platsspecifika verk i bl.a New York och på Versailles i Frankrike.