167
1588757

Richard Prince

(USA, Född 1949)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 510 - 6 310 EUR
4 850 - 6 800 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Richard Prince
(USA, Född 1949)

"Joke, Girlfriend, Cowboy", 2001

Signerad Richard Prince och numrerad R a tergo. Upplaga 18/26. Ektacolor print 76 x 101 cm.

Proveniens

F. Daniello Fine Art, Connecticut.

I slutet av sextiotalet ökade tillgången på bilder i reklam och massmedia. Konstnärer som Richard Pettibone och Andy Warhol förde in dessa motiv i konsten och ifrågasatte begreppen original och upphovsrätt. Flera konstnärer inom konceptkonsten utvidgade detta ifrågasättande inom sina respektive medier. I början på 1980-talet fick konstnärer som Cindy Sherman, Barbara Kruger och Richard Prince sitt genombrott med ett liknande förhållningssätt. Samtidigt som Cindy Sherman skärskådade den objektifierande bilden av unga kvinnor, riktade Richard Prince in siktet på populärkulturens myter och dess estetik. Han intresserade sig särskilt för en av dess främsta kommersiella representanter: The Marlboro Man. Den konstnärliga metoden var enkel, han lånade cigarettmärkets ikoniska reklamsymbol: den fria och manliga cowboyen. På så sätt erövrade han inte bara cigarettmärkets fenomenala uppfinning, Mannen med stort M, utan också en hel uppsättning romantiska men samtidigt cyniska föreställningar som längtan tillbaka till naturen och en självklar könsordning. Hans bild ”Untitled (Cowboy)”, en refotografering av Sam Abells bild för Marlboro blev det första verk inom denna genre att säljas för mer än 1 miljon USD på auktion i New York 2005.
Richard Princes utforskande av manligheten och approprieringens möjligheter inom konsten fortsatte tio år senare då han tog sig an en helt annan typ av myt och estetik: Motorcykelgängen. Hans serie ”Girlfriends” slog ner som en bomb i konstkretsar. Den här gången var bilderna ursprungligen amatörbilder på gängmedlemmarnas flickvänner publicerade i motorcykelmagasin som Easy-riders och Iron Horse. Prince har själv valt ut bilderna, fotograferat av dem och i vissa fall beskurit dem. I tidningarna är bilderna bara ett av många amatörfoton, oftast dåligt ljussatta och oskarpa, men när Prince förflyttar motivet till en konstnärlig kontext får de anonyma porträtten plötsligt en helt ny innebörd som fristående konstverk. I auktionens fotografi kombineras Richard Princes två mest kända fotografiska serier med hans tredje genre, målningar med utskrivna skämt. ”The Joke Series” började han med 1986, den har också blivit ett signum för Prince, där han kombinerar måleri med burlesk humor. Skämten handlar oftast om tabun och frustrationer hos den vita amerikanska medelklassen och sätter fingret på såväl sexism som rasism och klassfrågor.