145
1580143

Kenneth Gustavsson

(Sverige, 1946-2009)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
708 - 885 EUR
746 - 932 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Kenneth Gustavsson
(Sverige, 1946-2009)

"Paris", 1968

Signerad Kenneth Gustavsson och daterad -89 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 23,5 x 29,5 cm.
Bladstorlek 30 x 40 cm.

Moderna Museet, Stockholm, "Åter till verkligheten", 9 maj – 20 september 2009, ett annat exemplar utställt.
Moderna Museet, Stockholm, ”En annan historia: Se världen!”, 16 april - 31 december 2011, ett annat exemplar utställt.
Moderna Museet, Stockholm, ”Ett sätt att leva. Svensk fotografi från Christer Strömholm till idag”, 1 februari - 18 maj 2014, ett annat exemplar utställt.
Konsthallen Hishult, "Kenneth Gustavsson - The Magic Bar", 9 mars - 22 april 2019, ett annat exemplar utställt.

Thomas Wågström (red), "The Magic Bar. Kenneth Gustavsson", 2012, avbildad på helsida s. 63.
Konsthallen Hishult och Thomas Wågström, "Kenneth Gustavsson - The Magic Bar", 2019, utställningskatalog, avbildad helsida s. 15.

Detta motiv återfinns i Moderna Museets samlingar.