137
1572404

Cees Braakman

(Nederländerna, 1917-1995)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Cees Braakman
(Nederländerna, 1917-1995)

stolar, sex stycken, modell "SM07", Pastoe, Holland, 1960-70-tal.

Stomme i svartlackerat stål, sitsar nyligen omklädda i svart nubuckläder. Sitthöjd 45 cm, höjd 78 cm.

Omklädda. Slitage.

Proveniens

Omklädda i samband med en inredning utförd av Louise Liljencrantz för att matcha soffan i samma auktion, 1572405.