136
1564434

Ludwig Mies van der Rohe

(Tyskland, 1886-1969)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 540 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ludwig Mies van der Rohe
(Tyskland, 1886-1969)

fåtölj med fotpall, "Barcelona", Knoll, 1970-tal.

Stomme i förkromad metall, sits och rygg klädd i brunt läder, märkt Knoll under sitsen. Höjd 74 cm, pallens höjd 36 cm.

Slitage och fläckar.

Proveniens

Erik Wintzell, marknads- och försäljningschef för Knoll Skandinavien.

Formgivare