fåtölj, "Focus", Ikea, 1950-60-tal.
Förnicklat stålrör, klädd med naturfärgat läder. Höjd 82 cm.
Slitage och fläckar, nött läder.
Katalog, "Möbel-IKEA Älmhult: Inredningskatalog -58/Lyckokast till Önskebo -58", Aller press 1958, modellen avbildad s. 17.
Modellen formgiven 1958.
I 1958 års katalog går följande att läsa om modell "Focus":
"Exklusiv, javisst, men varför skall man inte vara det ibland, särskilt om det inte kostar extra. I en konstnärslya, på en utställning för modern konst, ja, varför inte hemma hos Er i vardagsrummet. Era vänner kommer att gratulera Er och Ni själv att trivas. Det är Arkitekt Bengt Ruda som hållit i ritstiftet och det har han all heder av. Kraftig slät oxhud betyder hållbarhet och harmonierar väl med den förnicklade stålrörsstommens graciösa linjer."