934
1566389

Per Krafft d.ä.

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 500 - 6 750 EUR
4 700 - 7 040 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Krafft d.ä.
(Sverige, 1724-1793)

"Brukspatron Gustaf Wittfooth" (1725-1782) & hustrun "Christina Wittfooth" (född Brandt) (1727-1771)

Signerade Krafft och daterade 1769. Duk, vardera 67 x 54 cm. Samtida gustavianska ramar.

Proveniens

Tidigare i de Wittfoothska samlingarna på Gysinge bruk, Gästrikland. I arv till Gustaf & Christina Wittfooths dotter Carolina (gift af Ugglas) 1765-1810) gift med Samuel af Ugglas (1750-1812) därefter i arv inom ätten af Ugglas. Försåld genom;
Bukowski Auktioner, auktion 469, 31 oktober - 3 november 1989, kat. nr 83.

Gustaf Wittfooth var bruksägare och ägde bla Gysinge bruk, Gästrikland och Högfors bruk, Västmanland. Med hustrun Christina Brandt fick han dottern Carolina som gifte sig med Samuel af Ugglas ägare av bl a Forsmarks bruk, Uppland.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?