929A
1567945

Carl Johan Hjelm

(Sverige, 1771-1827)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Hjelm
(Sverige, 1771-1827)

”Carthagos ärröfring af Scipio”

Signerad ”Dessein af Despres”. ”Anutation af Carl J Hjelm”. Akvarell 58 x 89 cm.

Kungliga Akademien för de fria konsterna, 1807, kat. nr 100.

Emil Hultmark, ”Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887”, 1935, s. 136.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?