"Prestgårdsrosor"
Signerad L. Rönquist och daterad 1905. Olja på pannå 29 x 44,5 cm.
Charlotta (Lotten) Sofia Rönquist antogs till Kungliga Konstakademin 1884 och studerade där fram till 1890.
Bland hennes studiekamrater vid Akademin fanns bland annat Gottfried Kallstenius,Gerda Roosval-Kallstenius, Anton Genberg, Anshelm Schultzberg, Carl Johansson Hilma af Klint, Hanna Pauli, Ida Gisiko-Spärck, Carl Flodman, m.fl. Under sommaren 1886 deltog Rönquist i en konstnärsexkursion till Kungsör som leddes av akademiprofessorn och konstnären Per Daniel Holm. Med på resan hade hon sällskap av flertalet ovanstående konstnärsvänner.
I slutet av 1890-talet, fram till början av 1900-talet, delade Rönquist atelje med Hilma af Klint och Alma Arnell i den så kallade ”Ateljebyggnaden” som Kungliga Konstakademin ägde. Den låg på Hamngatan i hörnet av Kungsträdgården. ”Ateljebyggnaden” var dåtidens kulturella centrum i Stockholm. I samma byggnad låg även Blanchs Cafe och Blanchs Konstsalong där striden stod mellan Kungliga Konstakademins konventionella konstsyn och Konstnärsförbundets franskinspirerade oppositionsrörelse.
Efter tiden vid Konstakademin studerade hon i Frankrike. Under 1892 befann hon sig i konstnärskolonin Gréz-sur-Loing. Efter tiden i Frankrike reste Rönquist till Italien där hon kom att arbeta och studera i fem år. Hon målade porträtt i miniatyr, interiörer, landskap och stilleben.
Under sina sista femton levnadsår utförde hon flera monumentalmålningar för hotell, slott och kyrkor. På Grand Hotell i Stockholm finns ett antal stora målningar bevarade i den så kallade Vinterträdgården.
Rönquist var medlem av Svenska konstnärernas förening, i vars utställningar hon deltog ett tiotal gånger från 1886. Hon deltog också i många andra utställningar, bl.a Konstnärsföreningens utställningar i södra Sverige.
Efter sin tidiga bortgång vid 48 års ålder hölls en minnesutställning på Salong Joël i Stockholm 1912.