905
1562192

Otto Sinding

(Norge, 1842-1909)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 700 - 5 630 USD
Klubbat pris
45 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Otto Sinding
(Norge, 1842-1909)

Fiskande pojke.

Signerad Otto Sinding. Olja på duk 38 x 50 cm.

Otto Sindings konst kännetecknas av hans användning av intensiva färger och djärva penseldrag. Han målade ofta kustlandskap, och landsbygdsscener som avbildade Norges natur och dess människors liv. Hans målningar fångar de skiftande årstiderna och det unika ljuset, från de långa, ljusa sommardagarna till de mörka, snöiga vintrarna.

Sinding var också en skicklig illustratör. Han skapade illustrationer för böcker och tidskrifter, med motiv från norsk folklore och mytologi. Hans illustrationer karaktäriseras av noggrannhet och sättet på vilket de fångar historiens anda.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?