902
1557867

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
27 000 - 31 500 EUR
28 200 - 32 900 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Månsken över Engelbrektsholmen

Signerad G Fjaestad. Olja på pannå 96 x 121 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Important Winter Sale 613, 6 - 7 december 2018, kat. nr 587.

Gustaf och Maja Fjaestad började vid sekelskiftet 1900 att intressera sig för teosofi, en esoterisk lära som blandar element från kristendom, buddhism och hinduism. De medverkade i grundandet av Arvikas teosofiska samfund och tog del av litteraturen och föreläsningar som förmedlades av några av lärans centralfigurer såsom Helena Blavatsky och Rudolf Steiner. Gustaf Fjaestad återkommer ofta till vattnet i sin bildvärld, ofta i form av snö och is men även, som i auktionens aktuella målning, i sjöns stillhet. Vattnet är en återkommande symbol inom teosofin och representerar livsanden vars kraft finns i varje beståndsdel av naturen och människan.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?