Månsken över Engelbrektsholmen
Signerad G Fjaestad. Olja på pannå 96 x 121 cm.
Bukowski Auktioner, Important Winter Sale 613, 6 - 7 december 2018, kat. nr 587.
Gustaf och Maja Fjaestad började vid sekelskiftet 1900 att intressera sig för teosofi, en esoterisk lära som blandar element från kristendom, buddhism och hinduism. De medverkade i grundandet av Arvikas teosofiska samfund och tog del av litteraturen och föreläsningar som förmedlades av några av lärans centralfigurer såsom Helena Blavatsky och Rudolf Steiner. Gustaf Fjaestad återkommer ofta till vattnet i sin bildvärld, ofta i form av snö och is men även, som i auktionens aktuella målning, i sjöns stillhet. Vattnet är en återkommande symbol inom teosofin och representerar livsanden vars kraft finns i varje beståndsdel av naturen och människan.
Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.