Fanerad med rosenträ, amarant och plommon. Inläggningar i rutor och fält. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Signerad på översta lådkanten två gånger JHREMRS samt i lådbotten och där märkt två gånger med Stockholms snickarämbetes sigill. Längd 130, bredd 59, höjd 81,5 cm. Nyckel medföljer.
Bukowskis Internationella Auktion 492, Våren 1994, kat. nr. 416.
Förvärvad på ovanstående auktion.