895
1547043

Elias Erdtman

(Sverige, 1863-1945)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
902 - 1 080 EUR
946 - 1 140 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Elias Erdtman
(Sverige, 1863-1945)

Månsken över vattendrag (Heyst-sur-Mer)

Signerad E. Erdman och daterad -84. Olja på duk lagd på pannå 29 x 18,5 cm.

Galerie Moderne, Stockholm, "Elias Erdtman", 22 oktober - 5 november 1942.

Under våren 1884 lämnade Elias Erdtman Stockholm och reste till Düsseldorf för att fortsätta sina studier. Under sommaren vistades han i Heyst-sur-Mer, en populär semesterort nära den nederländska gränsen vid den belgiska kusten, där han målade plein air-studier. Flera teckningar från skissbok han använde finns på Nationalmuseum (NM 70-73/1961).
Erdtman återvände till Düsseldorf på hösten och stannade där till maj 1885. År 1886 reste han till Grez-sur-Loing, konstnärskolonin belägen 20 km sydväst om Paris. Verken han målade där tillhör hans mest kända. Hans kanske mest berömda bild föreställer Hotel Laurent, ett populärt boende bland konstnärer (Nationalmuseum NM3966). I samband med utställningen av Erdtmans verk på Galerie Moderne i Stockholm 1943 skrev konsthistorikern Folke Holmér (”Konstkrönika” i ”Ord och Bild”, 1943, nr. 49, s. 54):

"En rad finstämda målningar från Heyst-sur-Mer vid belgiska kusten hörde till det vackraste på utställningen, som i sin helhet vittnade om en försynt och nobel landskapsmålare, väl värd den uppmärksamhet som kanske tidigare i alltför ringa grad kommit honom till del.”

Heyst-sur-Mer förblev en populär semesterort under slutet av 1800-talet. År 1898 besökte den svenske författaren August Strindberg platsen under sin resa till Belgien, där han bodde hos sin vän, läkaren Gustav Brand (1857–1953), som hade en praktik i Bryssel.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?