880
1544107

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
45 000 - 63 000 EUR
46 900 - 65 700 USD
Klubbat pris
2 000 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Martina med matkorgen (studie till "Frukost i det gröna")

Signerad CL och dedikerad "Till Martina". Utförd 1910. Olja på duk 60 x 80 cm.

Medföljer: Brev från Carl Larsson till Martina, daterat den 3 september 1906. Brev med teckning från Carl Larsson till Martina, ej daterat. Brev från Karin Larsson till Martina, daterat Sundborn Thorsdagen. Brev till Martina från Karin Larsson, daterat den 30 maj 1914. Tackkort i frankerat litet kuvert från Karin Larsson till Martina. Gåvobrev signerat Carl Larsson avseende Kartbacken med tillhörande gårdslott och loge, daterat den 23 juni 1915. Gåvobrev signerat Carl Larsson avseende lagfart för Kartbackshagen, daterat den 12 mars 1925 och den 18 januari 1933. Två fotografier av Martina, fotograf: Bo Trenter. Vykort från Lisbeth och Brita till Martina, 1966. "Små konstböcker No 4", 1908, med dedikation till Martina.

Proveniens

Gåva till Martina Westergren av Carl Larsson.
Därefter i arv inom familjen.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg s. 472 samt upptagen i katalogsupplementet under år 1910, s. 130 som nr 1397.

Anna Martina Eriksson (1886 - 1967) var familjen Larssons avhållna jungfru i Sundborn, i skolhushållet i Falun och Stockholm – överallt där familjen under en längre tid var bosatt. Martina har berättat hur hon som 18-åring kom till Sundborn –”Jag hade en väninna som hette Anna Arnbom, som var tjänsteflicka hos familjen Larsson. En dag i februari tog hon med mig dit. Jag blev kvar där i femton långa år. Det rådde en ljus och glad stämning i Sundbornshemmet. Jag kände mig hemma redan från första stunden.”
En morgon när hon var på väg in i matsalen med frukostbrickan fick Carl Larsson ingivelsen att måla av henne. Det blev den välkända målningen ”Martina med frukostbrickan”, utförd 1904. Målningen köptes av Museo d’Arte Moderna i Venedig i samband med utställningen där 1907. Den blev väl känd i svenska hem då ”Martina med frukostbrickan” var omslagsbild på Hemmets Kokbok fram till 1965. Martina, även kallad den sundbornska familjens solstråle, förekommer i flera av Carl Larsson målningar bl.a. ”Martina vid brasan”, ”Julafton” och ”Frukost i det gröna”.
Martina var en uppskattad person och en viktig del av hushållet och familjen. Med det aktuella katalognumret följer ett antal handskrivna brev och vykort från Carl Larsson, Karin Larsson och döttrarna Brita och Lisbeth. En personlig födelsedaghälsning från Carl Larsson vittnar om hennes ställning som nära tillhörande familjen. Carl Larsson har skrivit en dikt och tecknat Martina och presenten, en byrå med spegel som väntar på henne hos snickaren. Som tack för lång och trogen tjänst fick Martina egendomen Kartbacken i gåva av Carl Larsson. Gåvobreven för Kartbacken medföljer det aktuella katalognumret.
”Martina med frukostkorgen” är en av förstudierna till den monumentala, smått legendariska målningen ”Frukost i det gröna”. I den aktuella studien har konstnären har kvadrerat upp duken och skissat jungfrun Martina när hon packar upp matkorgen. Martina är klädd i sina favoritfärger rött och vitt. Ränderna i blusens vida ärmar formar sig till ett elegant mönster som kontrasterar mot den enfärgade röda kjolen. Det stärkta vita förklädet böljar när hon böjer sig ned över korgen. På marken står en trave med blåvita porslinstallrikar. Martinas ansikte, hennes lockar som sticker ut under hättan, klänningstygets fall, korgen och porslinet är utsökt utfört med Carl Larssons säkra linjeföring. Björkstammarna och det dignande frukostbordet förblir skissartade och som betraktare bjuds vi in att ta del av den konstnärliga processen. Carl Larsson arbetade med motivet ”Frukost i det gröna” under tre år och Bukowskis har tidigare sålt delmotiven ”Bodakulla” och ”Lisbeth vid björkstammen” båda daterade 1910. Uppe till höger har konstnären dedikerat studien ”Till Martina”. I en intervju publicerad i Dalademokraten den 25 november 1965, berättar hon:
”Min kära lilla Martina, sade Carl Larsson en gång, nu har barnen fått var sin skiss, och nu skall du få din. Då gav mig herr Larsson den här fina tavlan, säger Martina och visar på en ljuvlighet utan like.”

”Frukost i det gröna" är ett av Carl Larssons mest kända motiv från Sundborn. I början av 1890-talet började Carl Larsson att skildra familjens liv i vardag och fest i hemmet Lilla Hyttnäs i Sundborn som de fått i gåva av Karins far 1888. Familjens idylliska liv och friska leverne blev stilbildande i skapandet av det tidiga 1900-talets ideal.
Efter årstidsskildringar av familjens liv i akvarell bestämde sig Carl Larsson på försommaren 1910 att måla en monumental familjetavla i olja med friluftsmotiv. Han hade länge gått och tänkt på en picknick i björkhagen på ön Bulllerholmen som låg mittemot Lilla Hyttnäs. Karin skrev den 1 augusti till barnen som vistades på skilda orter; "Far har nu planerat en stor familjetafla på Bullerholmen". Suzanne reste hem från sitt arbete som sjuksköterska i Domnarvet och Brita och Kersti återvände från Stralsund i Tyskland. När familjen samlats i augusti i Sundborn kunde arbetet med tavlan påbörjas. I den första versionen, en skiss i akvarell 65 x 98 cm (såld 1912 via Fritzes Hovbokhandel för 2000 kronor) befinner sig hustrun Karin centralt mellan björkarna och i förgrunden dominerar dottern Lisbeth som står lutad mot en björkstam. Troligen var innehållet detsamma i den stora oljan 193 x 408 cm, som i början av 1911 sändes till Rom tillsammans med akvarellerna från serien "Åt solsidan" för att ställas ut på "Internationella Konstutställningen". När oljemålningen kom tillbaka fortsatte Carl Larsson att arbeta med tavlan vars rollbesättning förändrades fram till 1913 då han ansåg sig färdig. I slutversionen sitter yngste sonen Esbjörn mellan björkarna och lyssnar till en lappgubbe som spelar på sin fiol och Karin Larsson har bytts ut mot några lysande röda stolar. Karin återfinns på andra sidan Sundbornån där hon och konstnären själv tycks vänta på att bli hämtade till den framdukade frukosten. Runt bordet har barnen samlats, Kersti står och strör blommor över Pontus, Suzanne med stor hatt står med sin syster Britta i kringlor och beundrar dukningen och jungfrun Martina plockar upp de sista godsakerna ur korgen tillsammans med hunden Kicki. Carl Larsson målade även en rad delmotiv i olja och akvarell av "Frukost i det gröna". Den stora oljan och delmotiven utgör alla symboler för sommaren och den svenska traditionen att äta utomhus med släkt och vänner. "Frukost i det gröna" inköptes 1946 av Norrköpings konstmuseum från Carl och Karin Larssons sterbhus.

Foto: Martina Westergren, fotograf Bo Trenter.
Födelsedagshälsning till Martina från Carl Larsson.
Brev från Carl till Martina med instruktioner, daterat den 3 september 1906.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?