Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av rocailler och blommor mot pikerad botten, ramverk med infällda listglas och målad dekor av blomster. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelgas. Otydligt signerad Busch & Echtler samt märkt med Göteborgs hallstämpel. Höjd 138, bredd 63 cm.